Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-02-10

Certyfikat CE - co tak naprawdę oznacza?

Bezpieczeństwo

Kupujący w chwili zakupu zabawek dla dzieci stara się, aby były one jak najlepsze. Często kieruje się intuicją, zainteresowaniem malucha, opiniami w Internecie czy ogólnym pierwszym wrażeniem. Przy wyborze zabawek warto sprawdzić czy posiadają one odpowiednie certyfikaty.

Co oznacza certyfikat CE?

Certyfikat CE (Conformité Européenne) jest obowiązkowym certyfikatem wszystkich zabawek trafiających na rynek europejski. Przed umieszczeniem tego znaku producent musi wykonać analizę produktu według określonych wymagań oraz poddać zabawkę procedurze oceny zgodności z dyrektywami dotyczącymi danego wyrobu. W tym przypadku dyrektywy zabawkowej, tzw. „Nowego Podejścia” 2009/48/WE. Producent zabawki umieszczając znak CE na swoim produkcie zapewnia kupujących o spełnieniu wszystkich przepisów bezpieczeństwa na obszarze Unii Europejskiej.

Gdzie znajduje się znak CE?

Oznaczenie certyfikatu CE powinno znaleźć się w widocznym miejscu na opakowaniu produktu, w tym przypadku zabawki. Znak powinien zachować trwałość oraz być czytelny. Jego wysokość nie może być mniejsza niż 5 mm.

Poniżej przykładowe zdjęcie jednego z produktów z naszej oferty, z odpowiednim oznaczeniem.

Podobne znaki

Przy wyborze produktu należy dokładnie przyjrzeć się certyfikatom. Producenci zabawek umieszczając na swoich produktach znak CE nie zawsze deklarują zgodność z dyrektywą zabawkową. Znak ten może niekoniecznie oznaczać Conformité Européenne, a np. „China Export”. Pomimo podobieństwa w znaku nie oznacza on certyfikatu jakości. Różnica między dwoma znakami jest widoczna w odległości miedzy literami. Taki produkt prawdopodobnie nie spełnia europejskich norm jakości i bezpieczeństwa oraz stosowanie takiego znaku skutkuje naruszeniem ustawy o systemie oceny zgodności, które podlega karze grzywny.

Przemyślane zakupy

Posiadanie przez zabawkę odpowiednich certyfikatów jest bardzo ważne. Przy wyborze produktu należy kierować się zdrowym rozsądkiem i przewidywać nieumiejętne użytkowanie zabawek przez dzieci. Najbezpieczniejsza zabawka posiadająca wszystkie atesty użytkowana w sposób nieodpowiedni, często przebiegający nie zgodnie z zamysłem producenta, może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

pixel