Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nie tylko LEGO - porównanie klocków podobnych do LEGO

2020-06-10

KLOCKI KOMPATYBILNE Z LEGO

Pojawienie się klocków konstrukcyjnych na zawsze odmieniło rynek zabawek. Od tej pory posiadanie zestawu klocków LEGO stało się marzeniem dzieciaków na całym świecie. Jednak duńska firma w 2011 r. straciła patent na wyłączność w produkcji tego rodzaju klocków i pojawiła się szansa dla innych producentów.

Na rynku znajdziemy nie tylko zestawy podobne do pierwowzoru, ale też klocki kompatybilne z LEGO. Oznacza to, że kupując zestaw innej marki możemy łączyć elementy z posiadanymi przez nas klockami LEGO. To nieoceniona pomoc w przypadku zmory znanej każdemu użytkownikowi, czyli zaginięcia elementów oryginalnych zestawów. Zakup klocków kompatybilnych z LEGO jest często korzystniejszy cenowo.

Jak się połapać na tym rynku zamienników? Oto krótki przewodnik po wybranych markach.

CADA

Klocki produkowane przez amerykańską firmę Double E. Markę wyróżnia to, że proponuje klocki nie tylko kompatybilne z LEGO, ale posiada też własne wzory i pomysły. Na uwagę zasługują linia Technic zawierająca modele pojazdów budowalanych, zdalnie sterowanych aut wyścigowych, czy aut policyjnych. Klocki są wykonane z tworzywa wysokiej jakości i dobrze łączą się z klockami LEGO. Korzystna cena sprawia, że są dobrym wyborem kreatywnej zabawki dla dzieci powyżej 6 roku życia.
modele pojazdów budowlanych
zdalnie sterowanych aut wyścigowych
aut policyjnych

COBI

Polska firma zdobywająca popularność na rynku klocków konstrukcyjnych. Posiada zestawy wzorowane na produktach LEGO i nawiązujące do popularnych motywów oraz własne autorskie wzory. Klocki są cenione przez nieco starszych użytkowników ze względu na zestawy nawiązujące do polskiej historii czy militariów, z których można stworzyć kolekcję.

AUSINI

Chińska marka klocków konstrukcyjnych. Na rynku dostępne są zestawy skierowane do najmłodszych dzieci a także linia kolejek do składania. Klocki prezentują się nieźle w sferze wzornictwa i kolorystyki. Można mieć jednak zastrzeżenia do kształtu i wykonania elementów, co czasem powoduje trudności w dopasowaniu. W przypadku klocków mających być kompatybilnymi z innymi markami, może to zniechęcić do korzystania z nich.

MOULD KING

Chiński producent klocków konstrukcyjnych początkowo znany był jako autor klocków LEPIN. Możemy powiedzieć, że klocki marki Muld King są bardziej dopracowaną wersją. W palecie produktów mamy wiele wzorów znanych miłośnikom LEGO a także takie modele, które nie pojawiły się na półkach duńskiej marki. Polecić można klocki Technic, w tym linię pojazdów zdalnie sterowanych wzorowanych na kultowych modelach, a zwłaszcza autka wyścigowe. Duży wpływ na rozwój dziecka może mieć zabawa robotem edukacyjnym.

Modele dokładnie odwzorowują znany fanom motoryzacji oryginał, łącznie z częściami silnika czy ogumieniem i mają ruchome części. Klocki są kompatybilne z LEGO i dobrze się ze sobą łączą. Przy bardziej złożonych modelach ważnym elementem zestawów jest czytelna instrukcja.

wzorowanych na kultowych modelach
autka wyścigowe
robotem edukacyjnym

XINGBAO

Młoda chińska marka klocków konstrukcyjnych. Specjalizuje się w wieloelementowych zestawach. Proponuje modele budynków, zdalnie sterowanych pojazdów, także klasyków muscle car oraz pojazdów militarnych. Zaletą klocków Xingbao jest dobry stosunek ceny do jakości wykonania. Jednak ze względu na złożoność proponowanych wzorów polecane są bardziej jako modele kolekcjonerskie niż jako zabawka.

zdalnie sterowanych pojazdów
klasyków muscle car

A więc nie tylko LEGO!

Podsumowując, rynek klocków rozwinął się w dynamicznym tempie. Powstają tak zwane "chińczyki" jak i nowe jakościowo firmy, o których wspomnieliśmy wyżej, które w swojej ofercie mają modele jakich może nie znajdziemy nawet u LEGO.

pixel